Jak zkontrolovat vyvážení otopné soustavy?

Domácí otopný systém se často přestavuje aniž by si člověk uvědomoval následky - radiátory se přidávají nebo odebírají, provádíme zateplení domu či měníme okna. Může se proto stát, že dojde k vytvoření nerovnováhy otopného systému. V takovém případě topná voda některými radiátory proudí příliš rychle nebo naopak pomalu. Tento jev má za následek, že zdroj tepla pracuje neefektivně - některé místnosti přetápíme a jiné naopak prochládají.

Postup při kontrole vyvážení soustavy

Kontrolu vyvážení zvládnete vlastními silami i bez speciálního vybavení. Případná úprava je už náročnější a je nutné odhadnout vlastní schopnosti, případně vyhledat pomoc odborníka z oblasti technického zabezpečení budov (TZB).

Vybavení

Vlastní kontrola vyvážení se provádí měřením teploty. Hrubou kontrolu je možné provést pouhým pohmatem. Pokud chcete být přesnější, je vhodné teplotu změřit přiložením teploměru s dostatečným rozsahem měření (0 - 100 °C).

Příprava

Kontrolu je možné provádět až po nahřátí radiátorů na stabilní provozní teplotu. Radiátor je na provozní teplotě, když je ohřátý v celé délce. Před kontrolou se také ujistěte, že je radiátor řádně odvzdušněn a ventil radiátoru otevřený.

Kontrola vyvážení

Změřte teplotu horní a spodní části radiátoru. Mohou nastat následující scénáře.

a) Radiátor je v obou místech stejně horký. Protéká jím příliš mnoho teplé vody a je přetížený. Systém není vyvážen.

b) Teplota radiátoru je citelně nižší v dolní části - rozdíl teploty je cca 10 °C. Radiátor pracuje správně, systém je vyvážen.

c) Radiátor je téměř studený. Radiátorem protéká příliš málo teplé vody. Přívod vody je blokován vadným ventilem nebo topný systém není vyvážen.

Úprava vyvážení

Úpravu vyvážení je nutné provádět dle detailní analýzy příčiny tohoto problému. Nejjednodušší je vyhledat pomoc odborníka na tepelné zabezpečení budov, který Vám poradí, jak soustavu správně vyvážit. Mezi nejčastější příčiny, nad kterými můžete uvažovat, patří:

a) Na radiátorech nejsou instalovány termohlavice, ale pouze staré škrticí ventily. V tomto případě je průtok radiátorem ovlivněn nastavením průtoku škrticího ventilu a současně i nastavením všech ostatních ventilů! V takovém případě je vhodné ventily vyměnit za termohlavice nebo velmi opatrně postupně měnit nastavení ventilů. Protože se ventily navzájem ovlivňují, je vhodné vždy přenastavit pouze jeden ventil a zjistit, jaký měla změna vliv. Platí zde jednoduchá logika - radiátor, který je nahoře i dole horký, zeslabte. Naopak radiátor, který je nahoře i dole chladný, zesilte. 

b) Nastavená teplota na termostatu je příliš vysoká ve srovnání s nastavením většiny radiátorů. Zdroj tepla se snaží dodávat stále stejné množství teplé vody, ale v důsledku nevhodného nastavení dodává vodu pouze do místnosti, kde je termostat. Radiátor v této místnosti je přetížen a nedostatečně využívá teplo ze zdroje tepla. Zdroje tepla a obzvláště kondenzační kotle na zemní plyn pracují v takových podmínkách s vysokou spotřebou. Je nutné vyměnit radiátor za menší (méně výkonný) nebo snížit požadovanou teplotu na termostatu. Případnou výměnu radiátoru je vhodné konzultovat s odborníkem na TZB.

c) Chybně nastavená ekviterma. Některé zdroje vytápění jsou řízeny tzv. ekvitermou. Pro zjednodušení, zdroj ví, že čím je venku chladněji, tím teplejší vodu potřebuje pro udržení tepla v domě. Například po výměně oken nebo zateplení, kdy dojde k velké úspoře tepla, je nutné používat chladnější vodu. Tento problém se projevuje zejména častým spínáním a vypínáním zdroje tepla nebo přetápěním místností. Problém může být i opačný, kdy vlivem chybně nastavené ekvitermy i dostatečně výkonný kotel neohřívá vodu na správnou teplotu a je problém domácnost vytápět. Nastavení ekvitermy je vhodné konzultovat s odborníkem na TZB.

d) Příliš vysoký počet radiátorů na jednu trubku. Před doplněním více než 1 malého radiátoru je nutné důsledně zvážit, zda je přívodní trubka dostatečná pro vyšší počet připojených radiátorů. Může se stát, že k některým radiátorům se dostane méně vody než je potřeba a radiátory nebudou dostatečně topit. K podobnému problému může dojít například při přestavbě systému z původního samotížného provedení na nucený oběh čerpadlem, kdy voda proudí daleko vyšší rychlostí. Řešením může být vyvažovací ventil, který funguje jako omezovač průtoku nebo výměna potrubí. Případné změny však musí posoudit odborník.

e) Příliš výkonný kotel. Ačkoliv se může zdát, že vyšší výkon kotle je vždy přínosem, opak může být pravdou. Příliš vysoký výkon kotle má za následek přetížení soustavy - systémem proudí příliš mnoho horké vody a radiátory nestíhají teplo odevzdávat do místností. Kotel a čerpadlo proto nepracují efektivně a často se vypínají. Nejhorší dopad tohoto problému je u plynových kondenzačních kotlů, které pak pracují s významně nižší účinností.