Jak spádovat radiátor?

Radiátory mohou dlouhodobým používáním podlehnout opakovanému zatěžování. Může se proto stát, že radiátor změní svůj původní sklon – spádování. V takovém případě se bublinky vzduchu nehromadí u odvzdušňovacího ventilu, ale spíše u přívodu teplé vody. Tím mohou bránit průtoku vody do radiátoru. 

Postup při kontrole a úpravě spádu

Kontrolu spádování zvládnete vlastními silami i bez speciálního vybavení. Případná úprava je už náročnější. Je nutné odhadnout vlastní schopnosti, případně vyhledat pomoc instalatéra nebo topenáře.

Vybavení

Pro kontrolu spádu si připravte vodováhu, případně průhlednou nádobu s vodou o délce cca 20 cm, kterou bude možné položit na radiátor.

Pro úpravu spádu budete potřebovat sadu klíčů a materiál pro vypodložení, aby bylo možné změnit výškovou polohu ukotvení radiátoru, např. malý kus ocelového plechu.

Kontrola spádování

Vodováhu nebo nádobu s vodou položte na radiátor a počkejte, až se bublinka nebo hladina vody ustálí. Po ustálení uvidíte sklon radiátoru vychýlením bublinky nebo rozdílem sklonu mezi hranou nádoby a hladinou vody. Správně spádovaný radiátor musí být lehce nakloněn vzhůru směrem k odvzdušňovacímu ventilu.

Úprava spádování

Úpravu spádování je nutné provádět dle typu radiátoru. V každém případě je nutná pomoc dalšího člověka nebo odborníka. Radiátor je nutné povolit na upevňovacích bodech (u těžších radiátorů nejprve vypustit), následně přizvednout do správné výšky a znovu upevnit. Tato činnost obvykle obnáší vypodložení upevňovacích prvků vhodným materiálem, např. ocelovým plechem. Často také dochází k vytržení upevňovacího prvku ze zdi. V takovém případě je nutné upevňovací prvek do zdi znovu upevnit, např. pomocí chemické kotvy.