Technická kontrola domu

Společně se podíváme na nejčastější slabá místa domácnosti, stejně jako to dělá Vás lékař na preventivní prohlíce. Největší energetické ztráty se hledají snadno díky několika snadným trikům.

Krok 1 - Hledání úniků vzduchu

Příprava pro hledání úniků

Pro hledání úniků je nejlepší vybrat chladný, větrný den. Za takového počasí se budou i menší úniky hledat snadno díky intenzivnějšímu proudění vzduchu. Zavřete všechna okna a dveře a snažte se omezit víření vzduchu v místnosti.

Pro samotnou práci je vhodná zapálená vonná tyčinka či jiná pomůcka, která vytvoří tenký, viditelný pruh kouře.

Hledání úniků

V místech, kde uniká vzduch, se bude pruh kouře šířit více vodorovně namísto klidného stoupání vzhůru.

U otvorů ve stropu či podlaze je hledání složitější. Přibližujte se vonnou tyčinkou ze strany a sledujte, zda se bude proud ohýbat směrem k otvoru nebo bude klidně stoupat vzhůru.

Prohlédněte obruby všech oken, parapety, dveře, elektrické skříňky, vodovodní armatury, elektrické zásuvky, stropní svítidla, půdní poklopy či světlíky. Hledejte všechny mezery, špatně použitá či opotřebovaná těsnění. Zaměřte se také na různé průduchy či odsávání včetně kuchyňského odsavače par, který před testem nezapomeňte vypnout.

Itinerář

Nezapomeňte si všechna nalezená místa poznamenat, abyste je mohli postupně ošetřit.

Krok 2 - Hledání chladných míst

Princip

Dále se zaměříme na hledání chladných míst. Stejně jako se orosí studená lahev piva, orosí se i jakýkoliv jiný povrch v místnosti včetně stěn. V místech, kde se vlhkost sráží pravidelně, najdeme viditelné signály. Pro hledání je opět nejlepší vybrat chladný, větrný den. Projděte systematicky všechny místnosti a hledejte loupající se nátěr, vlhké fleky či dokonce plísně. Tato místa jsou obvykle ta nejchladnější.

Upozornění

Při hledání chladných míst je nutné se zamyslet nad příčinou objevených vad. Ne vždy je totiž na vině nedostatečná izolace nebo netěsnost. Pozor dejte na nábytek, který těsně doléhá na vnější stěny domu, především skříně. Nábytek může bránit odvětrávání vlhkosti a mohou zde vznikat zmiňované plísně či vlhké fleky. Podobná poškození mohou být způsobena také zatékáním střechou či netěsností střešních oken.

Itinerář

Nezapomeňte si všechna nalezená místa poznamenat, abyste je mohli postupně ošetřit.

Krok 3 - Měření termokamerou

Princip

Hledání chladných míst podle poškození stěn bohužel funguje velmi omezeně. Při pravidelném větrání totiž vlhkost nezpůsobí viditelné vady. Na místech, která jsou jen o několik stupňů chladnější proto nenalezneme vůbec nic.

Pokud chceme hledat další místa pro úspory, je dobré využít pomoci moderní techniky. Každý předmět totiž vyzařuje teplo a čím je teplejší, tím více září. Toto záření je možné vidět jen s pomocí termokamery, která nám ukáže povrchové teploty okolních předmětů a umožní nám nalézt problematická místa. Ta jsou zpravidla chladnější cca o 3 a více stupňů Celsia.

Příprava pro hledání úniků

Měření termokamerou je velmi citlivé, a proto je nutné dodržet několik pravidel. Při měření v interiéru, by měla být venkovní teplota alespoň o 10 °C nižší než je teplota uvnitř. Vyhněte se také měření za slunečného dne, kdy se zahřívají stěny. Minimálně hodinu před měřením vypněte topení, zavřete okna a dveře, roztáhněte závěsy a záclony.

Při venkovním měření nesmí svítit slunce, být mlha, pršet, sněžit či mrholit.

Upozornění

Během hledání tepelných úniků je nutné vzít v úvahu, že některé studené oblasti jsou zcela v pořádku – např. vodovodní potrubí ve zdi. Proto je nutné vždy zjistit, proč chladné místo vzniklo. Ve většině případů si poradíte sami, ve složitých případech může být nutné vyhledat odborníka.

Itinerář

Nezapomeňte si všechna nalezená místa poznamenat, abyste je mohli postupně ošetřit. Termosnímky je vhodné doplnit popisem příčiny vzniku chladného místa pro pozdější řešení.