Jak nastavit termostat?

Termostat zajišťuje řízení vytápění pro udržení požadované teploty. Nesprávně nastavený termostat je zpravidla neštěstím pro Vaši peněženku i pro společné soužití více členů domácnosti. Vhodné nastavení termostatu se zakládá na několika postupných krocích.

Umístění termostatu

Výběr místnosti

Spínání zdroje tepla je nutné řídit podle místnosti, která nejrychleji prochládá. Pokud máte dokonalejší termostat vybavený více čidly, je možné teplotu zjišťovat na více místech. Tyto typy termostatů jsou vhodné především pro větší domy.

Výběr pozice

Mimo výběru správné místnosti je nutné zvážit i přesnou pozici termostatu nebo čidla. Termostat nebo čidlo neumisťujte poblíž zdrojů tepla (radiátor, chladnička, trouba), poblíž chladných míst (u oken či dveří), u vlhkých míst, příliš nízko k podlaze či příliš vysoko ke stropu. Tato místa by zkreslovala měřenou teplotu a tím spínala zdroj tepla pozdě nebo naopak příliš brzy.

Nastavení teploty

Souhra s termohlavicí

Pro správné nastavení teploty na termostatu je důležité uvědomit si i další návaznosti. Tato teplota totiž rozhoduje o spuštění vytápění a musí pracovat ve správné souhře s ventily radiátorů v domácnosti. Pamatujte, že ventil radiátoru v místnosti, kde je termostat, musí být vždy nastaven na teplotu alespoň o 0,5 °C vyšší než na termostatu. V opačném případě může nastat situace, kdy kotel neustále topí.

Hystereze

Některé termostaty také umožňuji nastavení prodlevy (hystereze). Termostat spustí kotel při poklesu teploty v místnosti pod nastavenou teplotu a následně topí tak dlouho, až dosáhne teploty obvykle o 0,5 až 1 °C více. Velikost této teplotní prodlevy silně ovlivní, jak často se topení zapne.

Vyšší hysterezi nastavte pokud:

  • se topení zapne, ale místnost se nestihne dostatečně vyhřát,
  • je termostat poblíž radiátoru,
  • je v místnosti radiátor, který se rychle nahřeje (deskové a plechové radiátory).

Nižší hysterezi nastavte pokud:

  • se místnost přehřívá, když sepne topení,
  • je termostat v místě, kam se pomalu dostává teplo,
  • je v místnosti radiátor, který se pomalu nahřívá (litinové radiátory).

Denní a noční režim

Většina termostatů umožňuje různé nastavení denní a noční teploty pro jednotlivé dny v týdnu. Rozdíl mezi denní a noční teplotou by neměl být větší než 2-3 °C. Je důležité také pamatovat, že nahřátí i zchladnutí místností trvá nějaký čas. Proto je nutné spouštět vytápění ráno o něco dříve a večer naopak dříve vypínat. Čas nahřátí a zchladnutí je vhodné si pro správné nastavení topení změřit. 

Například, chcete-li jít ve 23:00 hod spát, je vhodné nastavit noční režim (snížit teplotu) již ve 22:00 hod a znovu nastavit denní režim (zvýšit teplotu) v 6:00 hod, aby při vstávání v 7:00 hod již bylo zatopeno.

Nezapomeňte na rozdílné nastavení denního a nočního režimu v pracovní dny a o víkendech.

Nepřítomnost

Při volbě požadované teploty je důležité také zohlednit Vaši přítomnost v domě a činnosti, které provádíte. Nedává smysl vytápět dům na příjemné teploty, když nejste doma a naopak.