Úspory při výrobě tepla

Správná péče a řízení zdroje vytápění umožňuje vlastními silami dosahovat značných úspor i bez investic. Následující tipy Vám umožní těchto úspor dosahovat.

Pseudo-ekvitermní regulace

Výroba tepla představuje jednu z největších položek rozpočtu domácnosti. To, jakým způsobem výrobu tepla řídíme, má přímý dopad na celkovou spotřebu. Není přitom nutné disponovat nejlepším IoT řešením.
V převážné většině domácností je kotel řízen pouze pomocí termostatu, což znamená, že se kotel na zvolený výkon zapne nebo opět vypne. Celou dobu však pracuje na výkon, který někdy v minulosti s dobrým úmyslem nastavil topenář. Topenář chce mít totiž jistotu, že i v největší zimě nebudete mít doma chladno a proto nastavuje kotel na vyšší výkon, než je po většinu času nutné. V praxi to znamená, že kotel zbytečně vyrábí příliš teplou vodu a tím nepracuje s maximální účinností. Zbytečně teplá voda navíc zvyšuje ztráty v úsecích potrubí, kde topit nechceme, např. v technické místnosti či na chodbě.
Většina kotlů umožňuje změnu nastavení teploty vody, případně výkonu. Nastavení výkonu obvykle najdete přímo na kotli (je vhodné pro jistotu vyhledat manuál ke kotli). Ideální provoz je takový, kdy kotel běží prakticky nepřetržitě s nejnižší teplotou. Za takových podmínek nedochází k přetápění místností a systém pracuje s vysokou účinností.
Níže najdete postup, jak řídit výkon kotle, abyste dosáhli co nejvyšších úspor.

Nastavení kotle

Postup nastavení:
  • výkon kotle nastavte na minimum,
  • termostat nastavte na teplotu o 0,5 °C vyšší, než v místnosti chcete trvale mít,
  • do místnosti s termostatem umístěte teploměr a po cca 3 hodiných zkontrolujte teplotu,
  • pokud je teplota v místnosti nízká, mírně zvyšte výkon kotle a počkejte další 2-3 hodiny,
  • výkon upravujte tak dlouho, až je v místnosti požadovaná teplota.

Orientační nastavení teploty

Výkon kotle během sezóny ručně upravujte dle venkovní teploty. Orientačně je možné kotel nastavovat dle této tabulky.
   Venkovní teplota     Výkon kotle   
-10 až -5 °C4
-5 až 0 °C3,25
0 až 5 °C2,5
5 až 10 °C1,75
10 až 15 °C1

Upozornění!

Snížení teploty vody je nevhodné pro kotle na uhlí, dřevo a staré typy plynových kotlů. Největší přínos nastavení teploty je u plynových kondenzačních kotlů.

Topení tuhými palivy

Při topení tuhými palivy můžeme zbytečně doplácet na nevhodný způsob spalování. Pokud nemáte moderní zplyňovací kotel, vše záleží na správném přikládání a nastavení přívodů vzduchu. Bohužel je obvykle naší tendencí přiložit do kotle kolik se dá a oheň následně přidusit. Tím doslova pouštíme svoje peníze do komína.
Problém je skrytý v chemických reakcích spalování. Pokud je kotel plný paliva a nemá dostatečný přívod vzduchu, dochází k nekvalitnímu spalování. Do komína v takovém okamžiku odchází spaliny a nedohořelý oxid uhelnatý, který by za přítomnosti dostatečného množství kyslíku mohl uvolnit ještě více tepla. Jakmile oheň přestává hořet plamenem, topíme neekonomicky a navíc nebezpečně. Riskujeme náhlé vzplanutí tzv. flashover např. při otevření dvířek kotle, kdy hořlavý oxid uhličitý ve směsi s čerstvým vzduchem prošlehne. Tuto situaci je možné poznat podle nepřirozeně hustého dýmu, který se doslova valí z kotle i komína.
Níže naleznete doporučení pro správné spalování, které vede k minimální spotřebě paliva.

Manuál

Řiďte se doporučeními, která jsou uvedena v manuálu ke kotli.

Přikládání

Přikládejte častěji a méně, aby kotel nebyl plný paliva. Přeplněný kotel má tendenci se dusit.

Spalovací vzduch

Přivádějte dostatek spalovacího vzduchu, aby se oheň nedusil. Vzduch pod roštem tzv. primární zrychluje hoření, vzduch nad roštem tzv. sekundární dodává další kyslík, který pomáhá ohni lépe prohořet a snižuje kouřivost.

Nepřežeňte to

Pokud oheň hoří jasným plamenem s minimem kouře, není třeba další vzduch přidávat. Příliš velké množství spalovacího vzduchu podchlazuje plamen a snižuje účinnost spalování.

Kvalita paliva

Všichni víme, že správně by se nemělo topit vlhkým dřevem, protože špatně hoří. Bohužel nás vlhkost v dřevě také okrádá o teplo tím, že se při spalování ohřívá a odpařuje – čerstvé smrkové dřevo z lesa je obvykle tvořeno až z poloviny vodou! Níže uvádíme přehled základních pravidel pro zajištění dostatečné kvality dřeva pro vytápění.

Déšť

Dřevo uskladněte pod přístřešek, aby bylo chráněno před deštěm.

Větrání

Vlhkost se odpařuje jen pokud má ke dřevu přístup vzduch. Snažte se proto zajistit, aby dřevo dobře větralo.

Čas

Dřevo nechte dostatečně dlouho schnout. Za 0,5 až 1 rok se sníží obsah vody cca o 60 %. Za 1,5 až 2 roky se obsah vody sníží až o cca 75 %.

Trouchnivění

Neskladujte palivové dřevo déle než 5 let. Ztrácí postupně svoji výhřevnost tlením a přicházíte tím o peníze.