Úsporná opatření

S využitím nalezených poruch a nedostatků se společně zaměříme na jejich opravu či vylepšení.

Krok 1 - Řešení úniků vzduchu

Vzduchové netěsnosti často způsobují většinu energetických ztrát domu. Utěsněním nechtěných úniků je možné u starších domů ušetřit až 20 % spotřeby za vytápění. Protože jsou obvykle snadno a levně řešitelné, jsou pro nás prvním cílem.
Zaměřte se na utěsnění všech nalezených úniků, které jste nalezli. Způsob opravy je nutné zvolit podle charakteru netěstnosti.

Okna a dveře

U oken a dveří je vhodné použít měkká těsnění – u podlahy kartáčové, na ostatních spárách pěnové či z měkké gumy.

Průduchy a potrubí

Netěsnosti kolem potrubí či průduchů musí zvládat změny v roztažnosti vlivem tepla, musí tedy být elastické – vhodné jsou různé druhy tmelů.

Praskliny a dutiny

Běžné netěsnosti, které nejsou vystaveny velkým změnám teplot či opotřebování je možné těsnit např. PUR pěnou, akrylovým či silikonovým tmelem.

Zpětné klapky

Pokud dochází k úniku vzduchu přes zpětnou klapku, je vhodné ji zkontrolovat. Může být znečištěná, zaseknutá nebo poškozená. Dle jejího stavu je vhodné provést její vyčištění, opravu či její výměnu.

Pokud i po výměně zpětné klapky dochází k samovolnému úniku vzduchu, pravděpodobně vzniká v odtahu komínový efekt nebo venkovní proudění kolem výduchu nasává vzduch z místnosti. Tento efekt může vznikat zejména za větrných dní či za velmi nízkých teplot. V takovém případě je možné instalovat ruční či automatickou uzavírací klapku.

Krok 2 - Izolace

Vhodně umístěná izolace brání pronikání chladu v zimě a horku během léta. Čím větší je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, tím více potřebujete energie pro udržení příjemné teploty ve Vaší domácnosti. Předchozí kontrola by Vám měla poradit, kde by bylo dobré přidat izolaci.

Malé a jednoduché zásahy

Velmi jednoduše lze izolovat následující:
  • vzduchovody průduchů či odsavačů par v půdních prostorách,
  • potrubí topení, které vede mimo vytápěné místnosti např. ve sklepě,
  • přístupné rozvody teplé vody např. v technické místnosti,
  • bojler.

Celoplošné izolace

Instalace celoplošných izolací stěn, stropů či podlah je významně dražší. Před samotnou instalací je dobré zapřemýšlet, na která místa a jestli vůbec izolaci instalovat. Kalkulátor izolace připravujeme...
Instalace celoplošné izolace je užitečná především na těchto místech:
  • severní strana domu,
  • stěny, kolem kterých pravidelně fouká silný vítr,
  • stropy pod půdním prostorem,
  • střechy a stěny podkrovních místností,
  • podlahy v přízemí.
Vhodná místa pro instalaci izolace je možné vytipovat také pomocí snímků získaných termokamerou.